Karta Warszawiaka

Karta Warszawiaka

Strefa użytkowników kart

 
Czym jest Karta ? To uprawnienie osoby posiadającej Kartę warszawianki/ Kartę warszawiaka lub Kartę młodej warszawianki/ Kartę młodego warszawiaka (dalej: Karta) do korzystania ze zniżek w wielu miejscach w Warszawie i Polsce. Uprawnienie zapisane jest elektronicznie (tzw. e-hologram) na imiennej karcie zbliżeniowej. Może nią być każdy nośnik zaakceptowany  przez Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM). Nośnik to m.in. karta miejska (WKM), karta ucznia czy elektroniczna legitymacja studencka. 
 
Karta = nośnik + uprawnienie czyli e-hologram 
 
Lista miejsc, w których honorowane są Karty dostępna w katalogu ofert. 
 
Dlaczego warto?
· zaufany realizator – program prowadzony przez . m.st. Warszawę,
· proste i przejrzyste zasady uczestnictwa,
· dostęp do różnorodnych ofert partnerów.
Najważniejsze korzyści:
· pojedziesz dalej transportem publicznym – w cenie biletu pierwszej strefy możesz podróżować po obydwu strefach biletowych,
· łatwiej potwierdzisz spełnione warunki do uzyskania dodatkowych punktów przy rekrutacji dziecka do żłobka, przedszkola czy szkoły,
· otrzymasz łatwiejszy dostęp do programów i akcji organizowanych przez m.st. Warszawę,
· skorzystasz z większej liczby ofert, dzięki zniżkom zapłacisz mniej! 
 
Kto może otrzymać Kartę? Każdy, kto jest na stałe zameldowany w Warszawie lub mieszka i tu rozliczył podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) za poprzedni rok. W ten sposób wspiera rozwój swojego miasta.
 
Wyrobienie Karty to wgranie cyfrowego uprawnienia tzw. e-hologramu na nośnik. Karta jest ważna do końca kolejnego roku. Szczegóły w zakładce: jak wyrobić kartę.
 
Jaka Karta dla dzieci, młodzieży i studentów? Karta młodej warszawianki/ Karta młodego warszawiaka przysługuje dzieciom i młodzieży uczącym się i zameldowanym na stałe w Warszawie, zawsze do 30 września roku kalendarzowego w którym kończą 21. r.ż. (studentom do ukończenia 26. r.ż.). Jeżeli nie mają stałego meldunku to wystarczy, że mieszkają i samodzielnie lub ich rodzice rozliczyli podatek PIT w stolicy za rok poprzedni. Po zakończeniu edukacji lub ukończeniu 26. r.ż. Kartę młodej warszawianki/ Kartę młodego warszawiaka można zamienić na Kartę warszawianki/ Kartę warszawiaka. Szczegóły i wnioski do pobrania znajdziesz w zakładce Bilet warszawiaka na stronie internetowej www.wtp.waw.pl.
 
Jak skorzystać z Karty? Wystarczy odczyt e-hologramu. Przed złożeniem zamówienia podaj przedstawicielowi partnera numer swojej Karty lub zbliż ją do urządzenia mobilnego. Kupując przez internet wpisz numer Karty w wyznaczone miejsce. Uprawnienia sprawdzane są przez naszą aplikację. Partner otrzyma informację o posiadaniu lub braku uprawnienia i terminie ważności twojej Karty. 
 
Czym jest e-hologram? To elektroniczny zapis uprawnień Karty na spersonalizowanym nośniku (informacja powyżej). Jest to uprawnienie do korzystania ze zniżek i preferencji dostępnych w katalogu ofert Partnerów programu. Pamiętaj jednak o corocznym przedłużaniu jej ważności. Regulamin e-hologramu dostępny jest w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM, Wydziałach Obsługi Mieszkańców oraz na stronie www.wtp.waw.pl.
 
Przedłużenie uprawnień na kolejny rok. Jak wgrać e-hologram Karty? Osoby uprawnione, które korzystają już z Karty mogą przedłużyć jej ważność na kolejny rok w:
· wybranych biletomatach – opcja dla osób, które mają wgrany e-hologram ważny do końca 2023 r. Wystarczy włożyć kartę do kieszeni biletomatu, wybrać z menu opcję przedłuż e-hologram i postępować zgodnie z wyświetlanymi komunikatami. 
· Punktach Obsługi Pasażerów (POP ZTM) i Wydziałach Obsługi Mieszkańców (WOM) – opcja dla osób, których uprawnienia straciły ważność w latach poprzednich lub nie posiadają jeszcze wgranych uprawnień oraz dla rodzin z trójką dzieci i wielodzietnych.
E-hologram wgrany w 2023 r. będzie ważny do 31 grudnia 2024 r. 
 
Jak sprawdzić ważność Karty? Swoje uprawnienia do korzystania ze zniżek możesz sprawdzić w:
· wybranych biletomatach – wystarczy włożyć kartę do kieszeni biletomatu, wybrać z menu opcję e-hologram i postępować zgodnie z wyświetlanymi komunikatami,
· Punktach Obsługi Pasażerów (POP ZTM),
· Wydziałach Obsługi Mieszkańców (WOM).
Pytania związane z długookresowymi biletami Warszawskiego Transportu Publicznego, prosimy kierować za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie www.wtp.waw.pl.
Jeżeli nie posiadasz Karty wyrób ją już teraz. Więcej informacji w zakładce: jak wyrobić kartę.