Karta Warszawiaka

Karta Warszawiaka

Karta warszawiaka i Karta młodego warszawiaka

 
Czym jest Karta warszawiaka? Karta warszawiaka i Karta młodego warszawiaka to uprawnienie osoby, która ją posiada, do korzystania z licznych zniżek w wielu atrakcyjnych miejscach w Warszawie i poza stolicą. Uprawnienie zapisane jest elektronicznie, jako e-hologram, na imiennej karcie zbliżeniowej.
Kartą może być każdy nośnik zaakceptowany przez Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) m.in. karta miejska (WKM), karta ucznia czy elektroniczna legitymacja studencka.
   
 
Karta warszawiaka lub Karta młodego warszawiaka = nośnik + e-hologram  
 
Lista miejsc, gdzie honorowane są Karty, stale się wydłuża, więc warto często odwiedzać stronę w katalogu ofert.     
 
Dlaczego warto? Karta warszawiaka jest programem prowadzonym przez zaufanego realizatora, tzn. m.st. Warszawę. Ma proste i przejrzyste zasady uczestnictwa. Daje dostęp do różnorodnych ofert. Dołączając do grona setek tysięcy aktywnych warszawiaków i warszawianek zyskujesz, ponieważ: – pojedziesz dalej transportem publicznym – w cenie biletu pierwszej strefy możesz podróżować po obydwu strefach biletowych, – zdobędziesz dodatkowe punkty przy zapisywaniu dziecka do żłobka, przedszkola czy szkoły, – otrzymasz łatwiejszy dostęp do programów i akcji organizowanych przez m.st. Warszawę, – skorzystasz z większej liczby ofert i – dzięki zniżkom – zapłacisz… mniej!    
 
Kto może otrzymać kartę? Każdy, kto mieszka w Warszawie i rozliczył tu podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) za rok poprzedni wspierając tym samym rozwój miasta. Wyrobienie Karty warszawiaka to wgranie cyfrowego e-hologramu na jeden z zaakceptowanych przez ZTM nośników. Wgranie lub przedłużanie e-hologramu jest równoznaczne z aktywacją karty, która jest ważna do 30 września kolejnego roku. Pamiętaj o corocznym przedłużaniu jej ważności. Możesz to zrobić samodzielnie w biletomacie. Karta młodego warszawiaka przysługuje dzieciom, młodzieży i studentom mieszkającym w Warszawie, zawsze do 30 września roku kalendarzowego, w którym kończą 21. r.ż. (studenci do ukończenia 26. r.ż.) i których rodzice spełniają̨ powyższe warunki. Jest również dostępna dla tych studentów, którzy samodzielnie rozliczyli tu PIT za rok poprzedni, a Warszawa jest miejscem ich zamieszkania. Po zakończeniu edukacji lub ukończeniu 26. r.ż. Kartę młodego warszawiaka można zamienić na Kartę warszawiaka.Szczegóły i wnioski do pobrania znajdziesz w zakładce Bilet warszawiaka na stronie internetowej www.wtp.waw.pl    
 
Wystarczy odczyt e-hologramu Aby skorzystać ze zniżek i preferencji na wybraną usługę lub produkt znajdujący się w katalogu ofert, przed złożeniem zamówienia należy umożliwić przedstawicielowi Partnera sprawdzenie karty. Sprawdzanie uprawnień odbywa się za pośrednictwem specjalnej aplikacji lub portalu partnera poprzez: – wpisanie numeru karty, – zbliżenie karty do urządzenia mobilnego zawierającego możliwość jej elektronicznego odczytu. Partner programu otrzyma wyłącznie informację o posiadaniu uprawnienia i terminie ważności karty lub braku tego uprawnienia. W przypadku zakupu przez Internet można samodzielnie wpisać numer karty w wyznaczone miejsce na stronie partnera.   
Regulamin e-hologramu dostępny jest w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM, Wydziałach Obsługi Mieszkańców oraz na stronie www.wtp.waw.pl
 
Czym jest e-hologram? E-hologram jest elektronicznym zapisem uprawnień (Karty warszawiaka i Karty młodego warszawiaka) na spersonalizowanym nośniku zaakceptowanym przez ZTM. Czyli uprawnieniem do korzystania ze zniżek dostępnych w katalogu ofert Partnerów programu Karta warszawiaka.     
 
Przedłużenie uprawnień na kolejny rok. Czyli jak wgrać e-hologram Karty warszawiaka? Mieszkańcy Warszawy, którzy dokonali rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2019 i korzystają już z Karty warszawiaka/ Karty młodego warszawiaka, mają możliwość przedłużenia uprawnień na kolejny okres w:
wybranych biletomatach – opcja dla osób, które mają wgrany e-hologram ważny do 30.09.2020. Wystarczy włożyć kartę do kieszeni biletomatu, wybrać z menu opcję "przedłuż e-hologram" i postępować zgodnie z wyświetlanymi komunikatami.  
- Punktach Obsługi Pasażerów (POP ZTM) i Wydziałach Obsługi Mieszkańców (WOM) – dla osób, które nie posiadają wgranego e-hologramu oraz rodzin z trójką dzieci i wielodzietnych. E-hologram wgrany w 2020 r będzie ważny do 30 września 2021 r.
 
Jak sprawdzić ważność Karty warszawiaka lub Karty młodego warszawiaka?
Swoje uprawnienia do korzystania ze zniżek czyli ważność Karty warszawiaka lub Karty młodego warszawiaka możesz sprawdzić w:
 - wybranych biletomatach – wystarczy włożyć kartę do kieszeni biletomatu, wybrać z menu opcję "e-hologram" i postępować zgodnie z wyświetlanymi komunikatami,
- Punktach Obsługi Pasażerów (POP ZTM),
- Wydziałach Obsługi Mieszkańców (WOM).
 
Natomiast wszelkie zapytania związane z biletami Warszawskiego Transportu Publicznego, w tym długookresowych biletów zakodowanych na Warszawskiej Karcie Miejskiej uprawniających do przejazdów transportem publicznym, prosimy kierować za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronie internetowej www.wtp.waw.pl. Ważność takich biletów można sprawdzić w kasownikach mobilnych zamieszczonych w pojazdach ZTM oraz w automatach biletowych zlokalizowanych na przystankach.
 
Jeżeli nie posiadasz Karty warszawiaka lub Karty młodego warszawiaka wyrób ją już teraz. Więcej informacji w zakładce wyrób kartę.