Karta Warszawiaka

Karta Warszawiaka

Jak wyrobić Kartę

 
Zachęcamy Cię do bezpłatnego wyrobienia Karty. Przyjdź do dowolnego Punktu Obsługi Pasażerów Zarządu Transportu Miejskiego (POP ZTM) np. na stacjach metra lub Wydziału Obsługi Mieszkańców w urzędach dzielnic (WOM).
Jeżeli posiadasz nośnik:
· Złóż wypełniony wniosek, okaż wymagane dokumenty (szczegóły na stronie internetowej ZTM) i udostępnij nośnik (informacja o nośnikach powyżej).
· Odbierz od razu swoją Kartę z wgranym e-hologramem.
Jeżeli nie posiadasz nośnika:
· Złóż wypełniony wniosek, okaż wymagane dokumenty (szczegóły na stronie internetowej ZTM) i udostępnij aktualną fotografię. 
· W POP ZTM odbierz Kartę od ręki. W WOM przyjdź po odbiór w wyznaczonym terminie. 
 
Potrzebne dokumenty: 
· wniosek wypełniony i podpisany przez pełnoletnie osoby (wnioski dostępne są w POP ZTM, WOM lub na stronie internetowej ZTM);
· dokument potwierdzający tożsamość (np. dowód osobisty);
· jeżeli nie masz stałego meldunku w Warszawie to dokumenty potwierdzające rozliczenie PIT w Warszawie (np. UPO wraz z pierwszą stroną PIT z wygenerowanym numerem dokumentu zgodnym z identyfikatorem UPO);
· spersonalizowany nośnik akceptowany przez ZTM (np. karta miejska (WKM), elektroniczna legitymacja studencka czy karta ucznia). Jeśli go nie posiadasz, weź ze sobą aktualne zdjęcie;
· dokumenty potwierdzające stopień pokrewieństwa gdy rodzic składa wniosek o Karty dla dzieci (np. akt urodzenia dziecka) lub wniosek o sprawdzenie pokrewieństwa na podstawie bazy ewidencji ludności.
 
Czas oczekiwania:
· od ręki z nośnikiem lub bez w POP,
· od ręki gdy masz nośnik w WOM,
· maksymalnie do 30 dni, gdy nie masz nośnika i składasz wniosek w WOM.
 
Koszty:
Bezpłatnie wgranie uprawnień Karty gdy posiadasz swój nośnik. Więcej o nośnikach w zakładce:
Strefa użytkowników Kart.
Bezpłatnie gdy wyrabiasz pierwszą swoją Kartę i wgrywasz ją na nową kartę miejską (WKM).
Odpłatne gdy np. zniszczysz lub zgubisz kartę miejską i wnioskujesz o duplikat (szczegóły na stronie www.wtp.waw.pl). Wgranie uprawnień Karty tzw. e-hologramu na duplikat karty miejskiej jest bezpłatne.
 
Zgodnie z Zarządzenie nr 926/2022 Prezydenta miasta stołecznego Warszawy z dnia 30 maja 2022 r. osobami, które mogą składać wnioski o Kartę są:
- osoby zameldowane w Warszawie na pobyt stały,
- lub osoby zamieszkałe na terenie m. st. Warszawy, które rozliczą podatek dochodowy od osób fizycznych za poprzedni rok w stołecznym urzędzie skarbowym oraz dzieci tych osób.
Lista aktualnie obowiązujących formularzy PIT dla osób fizycznych znajduje się na stronie Ministerstwa Finansów https://www.podatki.gov.pl/.
Jeśli rozliczasz podatek przez internet, potwierdzeniem jest wydrukowane UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru) wraz z pierwszą stroną PIT z numerem dokumentu. Numer powinien zgadzać się z identyfikatorem UPO. W przypadku braku numeru okaż podstemplowane przez warszawski urząd skarbowy zaświadczenie lub pierwszą stronę PIT.
Jeśli rozliczasz się w formie papierowej dokumentem potwierdzającym są również podstemplowane przez warszawski urząd skarbowy zaświadczenie lub pierwsza strona PIT-u.

Uwaga. W przypadku PIT-ów: PIT-36L oraz PIT-16A konieczne jest dodatkowe zaświadczenie z Urzędu Skarbowego zawierające adres zamieszkania podatnika.